O Festiwalu


Żorski festiwal SARI ma już ponad dwudziestoletnią tradycję!

Kiedy powstał pomysł zorganizowania w Żorach festiwalu szantowego w 1987 r. mało kto przypuszczał, że po kilkunastu latach, ta początkowo skromna, gromadząca w zasadzie wąskie grono miłośników żeglarskiego śpiewania impreza, rozrośnie się do takich rozmiarów jak obecnie. Przez ponad dwadzieścia już lat na żorskiej scenie pojawiały się zespoły prezentujące muzykę nie tylko żeglarską, ale również latynoamerykańską, irlandzką, rytmy flamenco, bluesa, celtycką... Z czasem nowością stało się wprowadzenie do programu festiwalu wykonawców stanowiących czołówkę ogólnie pojętej sceny muzycznej. Na przestrzeni ostatnich lat, na scenie festiwalu SARI wystąpili m.in. Stanisław SOJKA, Grzegorz TURNAU, Andzrzej SIKOROWSKI, SKALDOWIE, RAZ DWA TRZY, MYSLOVITZ, T.LOVE, Ryszard RYNKOWSKI, DŻEM , Kasia KOWALSKA, KAYAH, Anna DĄBROWSKA, Krzysztof KRAWCZYK ...

Dziś SARI to hasło wyraźnie kojarzone z MUZYKĄ ŚWIATA. Jest to już niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych południowej Polski. Co roku festiwal gromadzi kilkutysięczną publiczność i wielkie zainteresowanie lokalnych mediów.

Festiwal SARI - to przedsięwzięcie, którego gospodarzem od 1987r. jest zespół Carrantuohill (pierwsza edycja festiwalu była jednocześnie początkiem istnienia zespołu!!) W rodzinnych (dla połowy zespołu) Żorach, co roku jesienią organizowany jest cykl koncertów, gdzie występują najlepsze zespoły folkowe i szantowe.

Carrantuohill intensywnie koncertując na wielu festiwalach krajowych i europejskich, choć raz w roku chce pokazać mieszkańcom swojego regionu największe "perełki", które poznaje na swojej artystycznej drodze. Obok gospodarza festiwalu wystąpili już m.in: afrykańska formacja MOTEMA AFRIKA, wybitny romski wirtuoz skrzypiec MIKLOSZ DEKI CZUREJA, z programem flamenco zaprezentował się ŁUKASZEWSKI PROJECT... Ponadto - ponieważ formuła festiwalu nie zawęża się wyłącznie do muzyki folkowej (chcemy pokazywać to co w muzyce mądre i ambitne... ) w 2008r. wystąpili też: w koncercie kameralnym STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO, zaś w klimacie gospel - TRZECIA GODZINA DNIA.

Serdecznie zapraszamy do przesyłania swojej opini dotyczącej tegorocznej edycji festiwalu oraz wszystkich sugesti.